Recenze

Se zatajeným dechem s Osvětimskou knihovnicí…



Osvětimská knihovnice


Osvětim-Březinka – zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. 
A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války. (Martinus.cz)*


Strach… Hlad… Bezmoc… Všudypřítomná smrt – dáma, která si vybírá „vyvolené“… Třináctiletá dívka jménem Dita Adlerová jde barákem a pod šaty nese nejcennější poklad v celé Osvětimi-Březinka – KNIHY… Je přece knihovnice a musí své roli dostát stůj co stůj…

V místě, kde by to čekal jen málokdo, stojí barák  – navenek Potěmkinova vesnice pro Červený kříž, ale uvnitř hotový zázrak – děti se vesele baví, hrají hry a učí se… jako by okolní hrůzný svět mezi ploty neexistoval… Nikdo nemůže věřit nikomu…Nikdo neví, kolik času mu zbývá… Přesto tu Fredy Hirsch a hrstka dalších dokázali vybudovat oázu, kousek místa, kde ještě existuje dětský smích… Alespoň na chvíli… Protože jak dlouho může trvat kapka štěstí v moři absolutní beznaděje…

I přesto je možné nalézt zde lásku, i když jí brání dráty, tak jako Alice a Rudy, Renée a Viktor. Můžete si poletovat s holubičkami profesora Morgensterna, protože kdo je volnější a svobodnější než pták. Možná zjistíte, že Vám někdo nečekaně nabídne pomocnou ruku. Možná se zklamete v někom, komu věříte a naopak Vás překvapí člověk, u kterého byste nečekali ani špetku lidskosti… 
Dívejte se Ditinýma očima na průvody nových těl, nebo rozjímejte na latríně v zajetí příběhu Kouzelného vrchu nebo Dobrého vojáka Švejka…
Ale hlavně! Hlavně zkuste doufat, že jednou… Se budete moci nadechnout vzduchu bez popela…


 Jak víme, válka skončila a s ní i zvěrstvo, které s sebou nesla. Brány táborů se nakonec doopravdy otevřely. Jak se asi cítili ti, kteří to přežili. Jásali s rukama nad hlavou? Byli šťastní? Přišla ta velká úleva a uvědomění, že jsou konečně volní? Jak začít žít, po tom všem, co prožili? Jde to vůbec? Čeká někoho šťastný konec?
A jak se smířit se skutečností, že mnoho těch, kteří s Vámi sdíleli stejný osud, takové štěstí neměli?


Tematika 2. světové války a koncentračního tábora v Osvětimi může být probrána od A do Z, tohle je ale jedinečný příběh jedinečného a neuvěřitelně silného člověka. Dítěte, které se ze dne na den stalo dospělým… Kolem kterého projely tanky, přišili mu na hruď žlutou hvězdu a ačkoliv nikomu neublížilo, bylo považováno za nejhoršího nepřítele. Dítěte, kterému byl zničen celý jeho svět… Nezbylo nic, jen boj o každý další den a odpočítávání každé minuty, kdy je naživu… Strach jako denní dávka chleba



             Když jsem začala číst příběh Dity Alderové, doslova mě vtáhl do sebe. Třásla jsem se strachy v neurčitém napětí, litovala ty, kteří prohráli svou vlastní válku s životem i se světem a obdivovala malou Ditu, která tváří v tvář čelí peklu jako malý neohrožený hrdina. 

               Pokud se sami rozhodnete ponořit se do jejího příběhu, litovat nebudete, ať už jste knih o válce přečetli 100 nebo žádnou. Příběh osvětimské knihovně určitě stojí za to číst.


Základní info o knize:

Název: Osvětimská knihovnice
Autor: Antonio G. Iturbe
Překladatel: Štěpán Zajac
Název originálu: La bibliotecaria de Auschwitz
Vydavatel: Akropolis
Počet stran: 450
Rok vydání: 2013
Vazba: pevná s přebalem


*(Anotace knihy půjčena z Martinus.cz, fotografie autora a hlavní hrdinky půjčena z KNIHÁRUM.cz)
Za zapůjčení fotografií k dokreslení atmosféry vděčím Tereze Simandlové alias Klíštěcí. 🙂

Advertisement

1 komentář: „Se zatajeným dechem s Osvětimskou knihovnicí…“

  1. Pěkně napsané 🙂 Sice mě trochu bijou do očí ty různé velikosti písma, ale moc pěkné a hurá konečně někdo, kdo cituje zdroj! A sakra musím se na ní už vrhnout, musí být prostě úžasná ta kniha!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s