Recenze

Nenapravitelný Harry Hole?


Levhart

Název originálu: Panserhjerte
Autor: Jo Nesbo
Překlad: Kateřina Krištůfková
Vydavatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2013
Edice: Fleet
Série: Harry Hole

Počet stran: 736, ISBN: 9788087497715, vazba: pevná s přebalem

Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit. Kaja se musí uchýlit k citovému vydírání. Vyšetřování pak Harryho zavádí nejen na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, nýbrž i do horké Afriky na úpatí sopky. A jde v něm o život. Vrah je silný, chytrý a bezskrupulózní a v souboji s ním bude muset Harry obětovat víc, než čekal.“ (Martinus.cz)

Podivné vraždy, snad dokonce rituální… poněkud nechutné a zvrácené… Je to jen  shoda náhod nebo spolu vraždy souvisí? Vypadá to jako dokonalý případ pro námi všemi známého Harryho Holea. Jenže… Kde je? A v jakém stavu?
Kaja Solnessová má dva nelehké úkoly – v rozpáleném mraveništi najít rozporuplného Harryho Holea, který se rozhodně nechce nechat nalézt a přesvědčit ho, aby se vrátil do Osla a pomohl s vyšetřováním.
Po případu „Sněhulák“ je na tom Harry ještě hůř než kdy dříve, ztroskotanec, který se vzdal, utíká před minulostí a vzpomínkami. Ale přece existuje jedna věc, která ho donutí se do Norska vrátit.
A tak se znovu ocitá v Oslu. Padlý policista, jehož sláva se rozmělnila v oparu alkoholu, drog a beznaděje a jehož autorita dávno klesla ke dnu. I přesto na něj komisař Hagen spoléhá a i když jim šlape na paty Kripos v čele s Bellmanem , sestaví tým jako za „starých dobrých“ časů a tak se znovu setkáváme s Bjornem Holmem, Beatou Loanovou a Katrine Brattovou.
Během vyšetřování se Harry ocitá v životu nebezpečných situacích, chytá se stébel důkazů a doměnek, případ ho dokonce zavádí do afrického Konga…
Nakonec musí Harry dospět k těžkému rozhodnutí a obrátí se s prosbou o radu na osobu, kterou už nikdy nechce vidět…
Kruh se uzavírá…

Dá se ještě někomu věřit? Vrátí se Harry do sboru norské policie nastálo a bude mít konečně klid? Čtěte a odpovězte si sami. 🙂
Osobně

Z tohoto dílu jsem nebyla tak nadšená, jako třeba ze Sněhuláka, děj sice ubíhá, ale chybí mi tam obvyklé napětí, kdy do poslední chvíle nevím, kdo je vrahem a pak jsem v šoku. Autor dal tentokrát Harrymu na frak ještě víc, než v předchozích případech, až si člověk říká, jestli je tohle ještě vůbec možné a přežitelné. Na druhou stranu má kniha rozhodně několik velmi silných okamžiků, kdy jsem byla hodně na měkko.
Harryho mi chvílemi bylo líto, i když mi jeho opilecké a zdrogované stavy lezly na nervy – jenže bez nich by to nebyl on. A ačkoliv bych si přála, aby došel klidu, nemyslím si, že je to možné… Třeba příště…

Advertisement

2 komentáře: „Nenapravitelný Harry Hole?“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s