Recenze

Ochutnejte své pocity s Rose…

Zvláštní smutek citronového koláče

Název originálu: The Particular Sadness of Lemon Cake
Autor: Aimee Benderová
Překlad: Veronika Volhejnová
Vydavatelství: Argo
Rok vydání: 2013

Počet stran: 300, ISBN: 9788025708385, vazba: pevná s přebalem

„Představte si, že je vám devět a těšíte se na narozeninový citronový piškot s čokoládou, ale místo citronů z něj najednou cítíte zoufalou samotu své maminky. Že je vám dvanáct a z chuti maminčiny večeře poznáte, že je tatínkovi nevěrná. Že je vám dvacet a z vlastnoručně připravené večeře cítíte továrnu… Pro mladičkou Rose se její neobyčejné nadání ochutnávat emoce těch, kteří jídlo připravili, stane utrpením, s nímž se musí naučit žít. Stejně jako s poznáním, že nikdo v její rodině není takový, jak se navenek jeví. Americká autorka napsala půvabný rodinný román o podivuhodné dívce a její zvláštní rodině, prodchnutý dojemně melancholickou atmosférou.“ (Martinus.cz)


Jídlo… Bez něho bychom strádali… Ale co když nastane chvíle, kdy se mu raději začnete vyhýbat? Kdy je lepší jíst tyčinky z automatů, než si nechat připravit „chutnou“ domácí svačinu nebo „výborný“ koláč od maminky? Brali byste jako největší dat, cítit všechny emoce, které se kdy „dotkly“ kterékoliv ingredience z Vašeho jídla?
Rose z toho až tak nadšená není a budete s ní nakonec nejspíš souhlasit. Protože je celkem otrava ochutnat palačinku, ze které je cítit taková nuda a ospalost, že ji radši zahodíte. Nebo si vezměte například takový rozzuřený řízek, tomu se vyhnete obloukem.
Připočtěte k tomu zodpovědnost, když zjistíte něčí nepříjemné tajemství a fakt, že každý, kdo Vám uvěří, si z Vás udělá pokusného králíka… Docela záhul pro dvanáctileté dítě, že?

A co teprve když zjistíte, že v tom nejste tak úplně sami…


Myslíte, že zvláštní schopnosti musí být prostě super? 

Rose Vás možná vyvede z omylu.

Osobně

Kniha mě opravdu bavila. Velmi dospěle napsaný příběh děvčátka, které vnímá svět kolem sebe skrze emoce ostatních a postupně nachází místo jak ve vlastní rodině, tak i ve svém vlastním životě. Melancholická nálada příběhu příznačně dokresluje Rosiny obavy a zmatky a dodává tak celé knize na zajímavosti.
Pokud jste ji ještě nečetli, určitě to napravte, rozhodně neprohloupíte.Advertisement

2 komentáře: „Ochutnejte své pocity s Rose…“

  1. Ono je to i „pochopitelné“, protože poslední dobou vyšlo tolik „trháků“, že nakonec tak trochu upadla v zapomnění, což je ale velká škoda.. 🙂 Až budeš mít chvíli, tak si ji určitě přečti, je to zase trochu z jiného soudku a myslím, že by se Ti mohla líbit. 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s