Recenze

An abundance of Katherines

An Abundance of Katherines

Autor: John Green
Vydavatelství: Penguin Books
Rok vydání: 2006
Počet stran: 225, ISBN: 978-0-141-34609-0 , vazba: brožovaná

When it comes to relationships, Colin Singleton’s type is girls named Katherine. And when it comes to girls named Katherine, Colin is always getting dumped. Nineteen times, to be exact. On a road trip miles from home, this anagram-happy, washed-up child prodigy has ten thousand dollars in his pocket, a bloodthirsty feral hog on his trail, and an overweight Judge Judy – loving best friend riding shotgun – but no Katherines. Colin is on a mission to prove The Theorem of Underlying Katherine Predictability, which he hopes will predict the future of any relationship, avenge Dumpees everywhere, and finally win him the girl.

Love, friendship, and a dead Austro-Hungarian archduke add up to surprising and heart-changing conclusions in this ingeniously layered comic novel about reinventing oneself. (Martinus.cz)

*****

When you´re seventen and you got dumped, the life is sucked. Specially if you know, that Katherine XIX is for one hundred percent the one. And that is the situation when you are lying in a carpet with your face and don´t know what to do. If you feel something like that, welcome to the world of Colin Singleton – prodigy not a genius, loving anagrams, having spectacular memory, but he has no matter in a history at all. He is realy upset so he decided to change it. He took his car, his quiet fat friend Hassan (not terrorist) and they have started their road trip. This journey has two goals – forget about Katherines and prove his theorem of relationships. On the way they have met a statue of archduke Franz-Ferdinand. So they arrive to small town Gutshot and meet Lindsey Lee Wels. Things are moving on… They get a job, hunt feral hog and they try to find the matter.

Will Colin forget about Katherines?
Will he finish his theorem?
And what is the matter of this road trip?

My point of view

For me personaly, it was quite a challenge to read a book in english. But I like John Green and I didn’t want to wait for czech translation (but I will buy it anyway).
This book is typically John Green – characters which have always something because of it you like them, are looking quite ironically at the world and looking for something more. Introductory line of story was quite ridiculous, but I really don’t disparage it or Colin. On the other way around I liked his process and progress and his thinking about such as important things.
You find a humor, little bit of philosophy, perhaps it can make you to answer your silent questions and it can stroke you for a while. That’s „An abundance of Katherines“ for me.
Don’t forget read an appendix. :))


„You can love someone so much. But you can never love people as much as you can miss them.“


Když přijde na vztahy, typem Colina Singletona jsou jednoznačně dívky jménem Katherine. A když přijde na dívky jménem Katherine, dostává Colin jednoznačně kopačky. Přesněji řečeno, devatenáctkrát. A tak se vydává na cestu daleko od domova – zázračné dítě milující anagramy, v kapse 10 000 dolarů a vedle sebe mírně obéznímho nejlepšího přítele Hassana. Snaží se utéct trýznivým vzpomínkám a současně prokázat svůj teorém z podkladů Katherininy předvídatelnosti. Doufá, že tak bude schopen předpovědět budoucnost jakéhokoliv milostného vztahu, tím pomstít všechny, kteří kdy dostali kopačky a nakonec vyhrát TU dívku.

Humoristický román o znovunalezení sebe sama, který prostřednictvím lásky a přátelství a s mrtvým rakousko-uherským vévodou v pozadí ústí k překvapivé změně. (můj překlad)

Když je Vám sedmnáct a dostanete kopačky, tak se Vám zhroutí svět. Zvlášť když víte, že Katherine XIX. je na sto procent ta pravá. A tak ležíte obličejem v koberci a nevíte co dál. Pokud se takhle cítíte, vítejte ve světě Colina Singletona, zázračného dítěte (ne génia), který miluje anagramy, má neobvyklou paměť, ale z hlediska dějin absolutně nic neznamená. Protože má všeho plné zuby, rozhodne se k akci, vezme auto, svou výhru 10 000 dolarů a se svým muslimským kamarádem Hassanem (ne teroristou) se vydá na cestu. Ta má dva cíle – nemyslet na Katherine XIX. a zároveň zapracovat na svém teorému, kterým chce Colin předpovídat všechny milostné vztahy – kde je vždy jasné, kdo kopačky dává (damper) a ten, kdo je dostává (dumpee). Cestou narazí na pomník France Josefa – rakousko-uherského vévody, který zesnul následkem atentátu v roce 1914. A tak se ocitnou v městečku Gutshot, seznamují se se sympatickou Lindsey Lee Wels a věci se začnou dávat do pohybu… Dostanou práci, loví divoká prasata a snaží se najít smysl.

Podaří se Colinovi zapomenout na Katherine XIX?
Dokončí svůj teorém?
A kam ho tahle cesta vlastně zavede?
Osobně

Pro mě osobně to byl docela hec, knížky v angličtině moc nečtu. Ale Johna Greena mám ráda a nechtělo se mi čekat, až kniha vyjde v češtině (i když si ji určitě koupím i tak). Ze začátku jsem dost lovila ve slovníku, ale když si člověk zvykne na autorův styl, jde to pak už téměř bez něj.
Kniha pro mě byla typická Greenovka – postavy, které mají vždycky něco, díky čemu Vám prostě budou sympatičtí, tak trochu ironicky shlíží na svět a hledají něco víc. Úvodní rozchodová zápletka mi přišla tak trochu úsměvná, i když samozřejmě nijak nesnižuji její váhu pro samotného Colina. Naopak se mi velmi líbil Colinův vývoj a uvědomění si některých důležitých věcí. I když jakýmsi přerodem projde každá z postav. 

Najdete tam humor, trochu filosofie, možná Vás donutí odpovědět si na vlastní nevyřčené otázky a zároveň Vás tak trochu pohladí po duši. To je pro mě „Abundance of Katherines“.
Nezapomeňte si přečíst i apendix. :))Advertisement

4 komentáře: „An abundance of Katherines“

  1. Byla jsem na tom stejně… Johna Greena mám ráda, tak jsem ho zkusila číst anglicky a taky jsem nelitovala 🙂 moc díky za pochvalu, vážím si toho 🙂
    až bude čas, mám od něj ještě Will Grayson, Will Grayson, tak se můžeš těšit na další recenzi 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s