Recenze

Levandulový pokoj

Název originálu: Das Lavendelzimmer ~ přeložila Dagmar Hoangová ~ Vydalo nakladatelství Moba v roce 2014 ~ Počet stran: 320 ~ Forma: e-kniha ~ ISBN 978-80-243-6162-8 
 
 
Pokud máte mezi přáteli nenapravitelné knihomoly, kteří dokážou číst kdykoliv a kdekoliv, nad knihou pláčou nebo propukají v huronský smích a nejde Vám na rozum, proč to dělají… Nebo proč milují kouzlo knihoven a knihkupectví, kde se cítí jako ryby ve vodě… Nebo byste jen chtěli  nakouknout pod roušku tajemství světa knih, pak je toto kniha přesně pro Vás. 

Pokud jste sami nenapravitelným knihomolem, jehož svět je o tolik bohatší, pak věřte, že nebyla kniha, která by toto vyjádřila lépe. A možná… Zatoužíte navštívit tajuplné místo s názvem literární lékárna. ☺

V knize ale najdete mnohem víc…
Levandulový pokoj před Vámi odemyká svět, kde na každou bolest a žal, každou nemoc a neduh existuje ta správná kniha. Svět, kde si láska se zármutkem ruce podává. Svět, kde v mírném vánku francouzské Provence povlávají květy levandule a opojně voní… 
Hlavním hrdinou příběhu je Jean Perdu – knihkupec, který Vám neprodá jen tak nějakou knihu. Mnohdy Vám dokonce ani neprodá knihu, kterou si sami vyberete. Divné, že? A přece dokonalé. Jean Perdu je totiž literární farmaceut a pokud jste zavítali do jeho literární lékárny, odejdete vždy s knihou přesně na míru. Jean Perdu je vlastně lékař duše. Jen jedné osobě pomoci nemůže – sobě samotnému. Těžký rozchod následovaný více než dvaceti lety soužení a neotevřený dopis jako torzo minulosti.
6

Příběh Levandulového pokoje je vlastně jedna dlouhá cesta. Cesta za koncem a novým začátkem, za věcmi minulými i novými. Nina George napsala velmi příjemný příběh, který je plný citů a vnitřních zmatků. Nemusí sednout každému – někomu může přijít až příliš laciný, někdo ho naopak přivítá jako lék na vlastní žal. Možná to nebude láska na první čtení, je ale možné, že se k němu po čase vrátíte. Čas – to jsou především zkušenosti a lépe se pak možná dokážete vcítit do postav, které Vám příběh představí.

Pro některé knihomoly to ale může být  malý „zázrak“ mezi knihami. Za prvé proto, jak na knihy nahlíží a za druhé proto, že odkazuje na nejedno dílo francouzské i světové literatury. Můžete si tipnout, jestli i Váš oblíbený titul se objeví mezi zmíněnými. Není vše ale  pouze o knihách.

Samotná dějová linka je podávána z pohledu Jeana Perdu (třetí osoba singuláru). Příběh je prokládán deníkovými záznamy ***, které jsou psány v první osobě. Příběh ubíhá adekvátně tématu – místy se může zdát utahaný, místy zase utíká až příliš rychle (znáte to – když se moc chcete dozvědět, jak příběh dopadne, ale zároveň to nechcete zjistit moc brzo). Dlouhé vnitřní monology se střídají s hravými a úsměvnými dialogy, čímž je kniha čtivější a lidštější.

Levandulový pokoj představuje příběhy ztracených duší, které touží po osvobození. Autorka mísí tíhu emocí s jemným smyslem pro humor a touhou po odpuštění. Nejen proto je tato kniha milým zpestřením všedních dní. Navíc na čtenáře čeká na konci milý bonus.

Hodnocení: 90%

Za recenzní výtisk moc děkuji
E-knihu si můžete pořídit na Knihy.iDNES.cz.Advertisement

2 komentáře: „Levandulový pokoj“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s