Recenze

Temný anděl


Přeložila Karolína Kloučková ~ Vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2014 ~ Počet stran: 245 ~ Vazba: pevná s přebalem ~ ISBN: 978-80-7473-228-7 ~ Série: Anders Knutas ~ Díl: 6.

Severské detektivky mají zvláštní charisma. Pokud kteroukoliv otevřete, dýchne na Vás podobná atmosféra. Trocha krutého mrazu, strohý styl vyjadřování… Jsou prostě něčím typické. Temný anděl na tom není jinak. Zápletka jak vyšitá z nejhlubšího zla. Rozuzlení, ač poněkud jasné a očekávatelné, dává podnět k zamyšlení. Morálka, láska, spravedlnost… Co je ještě v rámci zákona? A kam až sahá zloba, nenávist a touha zabíjet? Temný anděl je psychodrama s prvky detektivky, které mrazí. Silné okamžiky se ale poněkud ztrácejí v celkovém dojmu.

Začátek příběhu slibuje vcelku dobrou zápletku. Mrtvola úspěšného muže jako završení gala večera. Vražda zřejmě s osobním motivem. Navíc kdo v dnešní době použije k vraždě kyanid? Na ostrov, kde to jinak moc nežije, vcelku pochopitelné pozdvižení. Tím ovšem rozjezd tak trochu končí….
Příběh je veden několika linkami, sestávajícími především z vnitřních monologů jednotlivých postav. Což není nezajímavé nebo nedůležité – čtenář tak lépe pochopí souvislosti. Jednotlivé střípky minulosti totiž skládají dohromady hrůzný obraz, jehož vyústění je vlastně jasné a nijak šokující.
Zabývá se také zásadními problémy společnosti – výchova dospívajících, rodinné vazby, pocity odcizení… Nutí k zamyšlení, vyvolává pocity sympatií či antipatií. Jen pojetí trochu vázne. V podstatě představuje společenský román říznutý prvky detektivky a thrilleru, který si pomalu plyne, a zvratů v něm najdete poskrovnu.  Proto může působit trochu rozpačitě.
Jednotlivé pohledy jsou prezentovány v er formě, jedna v ich formě. Autorčin styl je typicky severský. Emoce jsou podávány bez obalu a přímo. Vcelku umně spojuje osudy zdánlivě nesouvisejících postav a dává tak dohromady barvitou mozaiku. Dokáže čtenáře alespoň na chvilku donutit vcítit se do jednotlivých postav a prožívat tak skrze ně jejich příběh.
A co se knize jistě nedá upřít – po jejím dočtení Vám ještě chvíli v hlavě uvízne.
Když ale shrnu celkový pocit ze čtení knihy, i v kontextu jiných severských autorů a jejich detektivních příběhů, musím říct, že Temný anděl zapadá do průměru. Není to špatný příběh, má silné okamžiky, i velmi lidské chvilky. Ale nevyvolává silné dojmy. I tím, že je vyšetřování odsunuto poněkud do pozadí, působí ucouraně a kdo je vrahem, není v podstatě až tak důležité…
Hodnocení: 65%
Za recenzní výtisk moc děkuji portálu Severské detektivky.
 
 
Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s