Recenze

Den otce

Přeložila Petra Pachlová ~ Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2014 ~ Počet stran: 260 ~ Formát: e-kniha ~ ISBN: 978-80-7363-602-9

Vztah rodiče a dítěte je v podstatě nevysvětlitelný, pokud se do této role sami nevpravíte. Každá matka Vám řekne, že je to tak nečekané a srdcervoucí, že nic jiného v životě se tomu nevyrovná. Jak jsou na tom otcové? Zasáhne je podobný cit  a stejně rychle? Nebo jim chvíli trvá, než jim otcovská láska projde skrz krunýř? 
Jak je tomu v případě, že se Vám narodí postižené dítě? Vidíte, jak od narození bojuje o život. Snažíte se dát mu to nejlepší, ale stejně to nikdy není takové, jako by to být mělo… Jak je to s podmíněnou a nepodmíněnou láskou? Jsou té nepodmíněné schopny jen matky? A otcové jsou zklamaní, když jejich dítě nedokáže uspět? 

Den otce je velmi osobní a citlivá zpověď muže, který chce pochopit svět svého syna. A tak se rozhodne pro cestu napříč Amerikou, aby svého syna dostatečně poznal, aby měli něco společného. Je to ale tak trochu „utrpení“ pro oba. Otec, který se příliš snaží. Syn, který nechápe a vnímá svět po svém. Špatně ale není nic z toho. Dalo by se říct, že cesta je vždy důležitější než vlastní cíl a v tomto případě to platí na 100%.

Když se Vám narodí postižené dítě, je to krutý boj pro všechny. Maličké dítě, které bojuje ze všech sil a rodiče, kteří jsou zoufalí, nešťastní, ale přesto by obětovali cokoliv, aby vše dobře dopadlo. Jenže nedopadne. Následky jsou neměnné. Musí se s tím vyrovnat a pomoci vlastnímu dítěti najít své místo v životě. Snášet zvědavé a soucitné pohledy ostatních, cítit stud, zklamání a opovržení nad sebou samým, snažit se neustále odklízet klacky z už tak těžko schůdné cesty… Je to boj na celý život…

Autentický příběh zoufalého otce, který se utápí v protichůdných emocích. Vyrovnání se s vlastními neúspěchy i s pocitem absolutní neschopností plně pochopit a naplnit život vlastního syna. Citlivě podaná problematika života s postižením, snaha dělat věci správně a přitom vědět, že to nikdy nebude stačit.

Cesta napříč Amerikou je protkána historkami a situacemi z minulosti, čtenář má tak možnost nahlédnout do příběhu hlouběji a plně se vžít do spletitého rodičovského vztahu. Velmi citlivě podaná sebereflexe se vším, co k tomu patří. A v závěru rozuzlení, které přesně sedí. Protože pokud žijete s člověkem, který nespadá do kolonky „normální“, víte o tom své. 

Pokud s tímto tématem máte vlastní zkušenosti, může být zajímavé přečíst si další názor. Pokud ne, může pro Vás být tato kniha obohacením. Nečekejte převratný, dějově naplněný příběh plný zvratů. Dočkáte se otevřeného, emočně nabitého a osobitého příběhu, který Vám uvízne v hlavě.

Hodnoceni: 80%


Za recenzní výtisk moc děkuji portálu Knihy.iDNES.cz.

Knihu si můžete zakoupit ZDE.

 

 

~ Savantismus* je v podstatě obdoba autismu. Lidé trpící touto nemocí postrádají emoce. Nevnímají svět stejně jako zdraví lidé. Mají svůj vlastní svět, vlastní logiku a chápání. Mají rádi zajetý stereotyp. Jak se vyjádřil sám autor knihy – zapisují si informace na svůj harddisk – chytají se faktů, o která se mohou opřít, jsou jistotou v jinak chaotickém světě. Těžko rozlišují, co je dobré a co špatné. Stejně jako autisté jsou savanti velmi jedineční. V podstatě nepotkáte dva, kteří by se projevovali stejně. Začlenění se do běžného života je pro ně velmi těžké, mohou působit „podivně“ a rušivě. Věřte ale, že bychom se od nich mohli mnohé učit a civět na ně, nebo je litovat, je neuctivé a zbytečné. (*vlastní pozn. autorky)

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s