Recenze

Francouzova milenka

 
Název originálu The French Lieutenant´s Woman ~ 
Přeložila Hana Žantovská ~ 2. vydání (vychází 20. února 2015) 
Počet stran: 416 ~ Forma: e-kniha ~ ISBN: 978-80-7473-173-0
 
Viktoriánská Anglie plná společenského osočování, sváru osobních tužeb a společenského očekávání. John Fowles znovu ukázal, jak velkým spisovatelem opravdu je a předkládá před čtenáře komplexní a mnohovrstevnatý historický román, která překonává hranice času.
Fowlesův další literární počin navazuje na tradice anglického románu. Čtenář tak nabývá dojmu, že se sám ocitl ve viktoriánské Anglii konce 19. století. Nebyl by to ale Fowles, kdyby do příběhu nezakomponoval prvky dramatu a psychologického rozjímání. Jako třešnička na dortu pak vyznívá rozmlouvání autora přímo se čtenářem, kde i jemu dává prostor pro vlastní rozjímání a odkrývá taje romanopisectví. 
 
Boj mezi vlastními tužbami a tím, co od člověka očekává společnost, tu byl vždy. Byla období, kdy tento nátlak ovládal doslova vše. A v takové situaci se ocitá i hlavní hrdina, který prochází velkou životní změnou. Stejně jako doba sama. Viktoriánské smýšlení skomírá, objevuje se Darwin a jeho teorie evoluce, ženská emancipace se pomalu probouzí k životu.
 
Pokud máte šlechtický titul, jste za vodou. Pokud máte peníze, titul si kupte. Každý chce stoupat po společenském žebříčku, ale zaručí Vám to „šťastný konec“? A víte, co vlastně chcete? Každé rozhodnutí má svůj hnací motor. Může to být tragická událost … Nouze… Nebo žena… A historie je plná příkladů, kdy žena může změnit běh věcí.
 
Fowles se pustil do složité analýzy společnosti a jedince, který možná je jen zrnkem písku v poušti, ale přesto je velmi důležitý. Vytržení ze zavedeného stereotypu a společenského úzu, vlastní osobní psychologický očistec. Zní to těžkopádně a složitě. Ale autorův styl je vzletný. Dokáže si udržet pozornost a co víc, ač je román psaný ve staroanglickém stylu, stačí pár stránek a jednoduše si zvyknete.
 
Příběh je plný zajímavých protikladů, ve kterých si každý najde svoje. Na jedné straně doba velkého kulturního i technického pokroku. Na straně druhé rigidní skrz prsty posuzující společnost. Vlastní touhy a plnění cizích očekávání. V podstatě věčná otázka, co je dobré a co špatné. Když hranice je tak tenká, že záleží jen na úhlu pohledu, nebo dané době.
 
A nebyl by to Fowles, kdyby do příběhu nezakomponoval to velké šeptané „co by, kdyby“. Pohrává si tak nejen s jednotlivými postavami příběhu, ale i se čtenáři. Pokud jste Fowlesovi pravidelní čtenáři, pak si knihu ujít jistě nenecháte. Pokud jste se k němu zatím nedostali, vřele doporučuji. Není to často jednoduché čtení, vyvolává spoustu otázek, na které Vám neposkytne směrodatné odpovědi. Ale i proto jsou jeho příběhy nejen čtivé, ale i k zamyšlení.
 
Hodnocení: 85% 

 
Moc děkuji nakladatelství Kniha ZLÍN za recenzní výtisk.
 
 
Další knihy od Fowlese v Teráriu: SBĚRATEL a MÁG
 
Ukázka z knihy:
 
 
 
Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s