Recenze

S hlavou v oblacích (pejru)

Vydalo nakladatelství FRAGMENT v roce 2013 ~ Počet stran: 119 ~ Vazba: pevná bez přebalu ISBN: 978-80-253-1971-0

Když se na obálce objeví jméno autorky, můžete si být jisti, že pokud po dané knize sáhnete, dostane se Vám do rukou humorná oddychovka, která zapříčiní nejeden výbuch smíchu. Pokud jste od Kateřiny Petrusové už něco četli, moc dobře víte, o čem mluvím. A S hlavou v oblacích (pejru) není výjimkou. Milá, vtipná, trochu přeslazená  a hlavně ztřeštěný příběh reklamní ředitelky, které vstoupí do cesty kůň a tím se odstartuje trochu šílená love story.

Pokud hledáte knihu, která Vás pobaví a u které si vyloženě odpočinete, pak po této knize určitě sáhněte. Nehledejte v tom hlubokou pointu, která Vám změní život. Příběh je hlavně postaven na myšlenkových pochodech hlavní hrdinky, který je tak trochu sondou do ženské psychiky, která je tak složitá, že se v ní ani sama hrdinka nevyzná (myšleno v dobrém).

Ženy bývají všeobecně považovány za velmi emocionální. A také jsou pověstné tím, že za ledasčím hledají něco, co tam není. Proto je zajímavý vývoj hlavní postavy. Zvlášť vzhledem k tomu, jak je na začátku prezentována. Kreativní ředitelka, která prací žije a dýchá a stačí víkend, aby se jí život obrátil doslova naruby. Tak trochu ironie osudu, dalo by se říct. 

Kateřině Petrusové se podařil trochu husarský kousek. Protože dokázala skloubit humor a důležitá životní rozhodnutí, která nejsou leckdy ani k pousmání – vykreslit ženu, která se (v duchu) chová jako naprostá „slepice“, přitom s ní čtenář musí alespoň trochu sympatizovat. 

Základní linku příběhu tvoří vnitřní monolog Markéty, hlavní hrdinky. Ač i dialogy jsou často k pousmání, hlavně její zbrklé, často velmi iracionální, myšlenky jsou to, co dokáže vyvolat minimálně úsměv na tváři. 

Co lze na příběhu ocenit nejvíce, je styl autorky. Lehký příliv zmatených myšlenek, který se dobře čte. Plný vtipu, mírné ironie a trochu neuvěřitelných situací.

Vzhledem k žánru lze hodnotit vcelku vysoko. Ač svým rozsahem se nijak nevytáhne. Může se zdát, že je příběh veden příliš zkratkovitě. Že tam toho mnoho chybí. Ale opak je pravdou. Právě proto, že tam něco chybí, je ten příběh vlastně dokonalý. A dokonale se také hodí na melancholické večery, kdy je třeba si rychle zvednout náladu, ale není čas na dlouhé čtení.

Hodnocení: 85%

Další kniha, která se objevila v Teráriu, je Pekáč buchet.


Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství FRAGMENT,
kde si knihu také můžete koupit.
 
Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s