Recenze

Když se spravedlnost vezme do vlastních rukou…

Přeložila Helena Stiessová ~ Vydalo nakladatelství HOST v roce 2015 ~ Počet stran 543 ~ Vazba pevná s přebalem ~  ISBN  978-80-7491-242-9

V pořadí již šestý případ komisaře Wallandera rozhodně nepostrádá napětí. Motiv vražd sahající hluboko do minulosti postupně propojuje jednotlivé zločiny a odkrývá nejen touhu po pomstě. Pátá žena není jen typická severská detektivka. Mistrně podaný příběh, ze kterého rozhodně zamrazí…
Nebyla by to severská detektivka, kdyby nás svým příběhem nezavedla do prostředí brutálních vražd. Pochmurné Švédsko, podivná zmizení a ještě podivnější nálezy. Poprvé ale před čtenáři vystupuje vyšetřovatel, který je takříkajíc bez poskvrnky. Pesimistický, ale zároveň idealistický muž, který věří ve vyšší hodnoty. Proti němu stojí velmi silný soupeř. Mrtvá těla se objevují náhodně, nemají mezi sebou jinou spojitost než krutý a brutální konec.
 
Do detailu propracované vyšetřování, které se zdánlivě nedobírá konce. Chvílemi může působit poněkud ucouraně. Pokud třikrát píchnete do jednoho místa a nic se nestane, změní se něco po čtvrté? Jenže v případě tak složitého vyšetřování se bez toho neobejdete. Autor se ale snaží. Ačkoliv se několikrát vrací na totéž místo, k téže myšlence, vždy je podá jinak. Dává široký prostor pro vlastní soudy a domněnky.

Čím Pátá žena vyniká, je nejen způsob vyšetřování, ale samotná psychologie postav. V rámci švédského krimi se jen velmi málo setkáváme s otevřenými emocemi. Pátá žena je jich plná. Málokdy se také setkáváme s následným vyhodnocením případu. Většinou to bývá tak, že vrah je dopaden a následuje závěrečná tečka. V tomto případě není čtenář ochuzen ani o následnou katarzi.

Děj příběhu sám o sobě utíká rychle, ačkoliv se místy trochu zdržuje. Autor čtenářům předkládá jednotlivé díly skládačky a kromě pohledu vyšetřovatele nabízí také náhled do myšlení vraha i jeho obětí. Příběh je tím ucelenější a dává tak čtenáři možnost vžít se do jeho kůže.

Kromě hlavní dějové linky se Pátá žena zabývá sociálními otázkami, pocitem bezpečí a hlavně spravedlností. Ve chvíli, kdy se spravedlnost vezme do vlastním rukou, nastává chaos. Kde končí hranice mezi správným a špatným?

Pátá žena v každém případně rozhodně není páté kolo u vozu mezi švédskými detektivkami.Hodnocení: 80%

 
Za recenzní výtisk moc děkuji portálu Severské detektivkykde najdete i tuto recenzi a další zajímavé informace ze světa severského krimi.
 
 

 

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s