Recenze

Husákovo dítě v zajetí doby, které Vás donutí k smíchu…

Když jste žákem druhé třídy základní školy, máloco vnímáte jako dospělí. Ba naopak máte před sebou svět, který často nechápete a zdá se Vám absurdní. Zároveň ale neztrácíte naději v lepší zítřky. Hrdý Budžes je vynikající dílo, které Vás pobaví ve všech svých formách – kniha, divadelní představení nebo audiokniha, která se dostala ke mně.

Malá dívenka Helenka Freischteinová je velmi vnímavé dítě. Jako žačka druhé třídy toho o životě hodně ví. Stále se ale na svět dívá svýma nevinnýma dětskýma očima a tak vnímá období normalizace kolem sebe jinak než dospělí. Jinak si ho také utváří a pro sebe komentuje.

Moc ráda kreslí, má ráda růžovou barvu a nade vše miluje Milušku Voborníkovou. Protože je poněkud prostorově větší, chodí na balet. Její maminka a otčím pracují v divadle, takže sem tam může nakouknout do zákulisí. Je v podstatě takovým aktivním pozorovatelem veškerého dění, jako by sama stála před i za oponou.

Hrdý Budžes je bestsellerem ve své žánrové skupině. A rozhodně se není čemu divit. Způsob, jakým jsou jednotlivé příhody podávány, je velmi chytlavý a některé momenty vyloženě nezapomenutelné.

Období normalizace bylo pro spoustu lidí velmi těžkým obdobím. Malá Helenka ho ale vnímá naprosto přirozeně, protože se do něj narodila. Její komentáře jsou proto více než trefné a dotvářejí dobovou atmosféru.

Příběhy se točí kolem její rodiny a okolí, které tvoří obyvatelé městečka Ničín. Kromě „běžných“ dětských starostí se dotýká i někdy tragických událostí z jejího okolí. Jsou ale komentovány nádhernou dětskou naivitou a údivem.

Zpracování audioknihy je velmi zdařilé. Trefou do černého je samozřejmě výběr interpreta v podobě nezaměnitelné Barbory Hrzánové, která stejnou roli ztvárnila také na divadelních prknech. Její zpodobení malé Helenky je naprosto dokonalé. To, jak dokáže vystihnout a interpretovat její pocity, by nikdo jiný nezvládl s takovou bravurou a přirozeností. Naivita, rozčilení nebo čirá radost jsou v jejím podání opravdová a velmi často donutí posluchače k smíchu.

Předěly mezi jednotlivými příběhy jsou vkusné, přesně korespondují s danou dobou a navozují velmi příjemnou atmosféru. Posluchač tak má pocit, jako by v období normalizace opravdu byl.

Velmi zdařilá audiokniha, která potěší, pobaví a donutí vzpomínat, jaké to kdysi bylo nebo mohlo být.

Hodnocení: 100%

stažený soubor (1)

Za audioknihu moc děkuji portálu Audiotéka.cz, kde si audioknihu můžete zakoupit. 🙂

audioteka_logo

Základní info o audioknize: Napsala Irena Dousková ~ Intepretovala Barbora Hrzánová ~ Délka trvání 1:55:00 ~

* Obrázek půjčen ze stránek Divadla A. Dvořáka v Příbrami http://www.divadlopribram.eu/repertoar/hrdy-budzes
Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s