Recenze

Od konce k začátku: Jeffery Deaver boduje na plné čáře…

Jeffery Deaver je již řádku let mezi králi detektivek. Jeho styl je jedinečný, příběhy plné šokujících zvratů a dokonalých zápletek. Říjnový seznam není přímo typickým dílem, protože je psán od konce k začátku, zato je to naprosto dokonale propracovaný příběh, který vyrazí dech…

Pravidelného čtenáře detektivek jen tak něco nepřekvapí. Sem tam možná nečekaný pachatel trestného činu, sem tam dobře propracovaná zápletka. Napsat ale příběh, který začíná poslední kapitolou a postupně se propracovává k začátku, to je opravdu umění. A Jeffery Deaver ho zvládl na jedničku.

Ze začátku působí poněkud chaoticky. Spousta osob, rychlý spád… Krátké kapitoly, které moc vodítek neposkytují. Ale čím víc se čtenář propracovává k první kapitole, tím víc zůstává v němém úžasu.

Zápletka se jeví jednoduše – mladá žena je vydírána a jako rukojmí je držena její malá dcera. Musí najít tajemný Říjnový seznam a zaplatit výkupné. Sama ale nemá ani jedno… Jak tuhle situaci vyřeší a jakou roli v celé věci hrají ostatní postavy?

Nebyl by to ale Deaver, kdyby vše nebylo tak trochu jinak. Před očima čtenáře se rozplétá dokonale postavený příběh, který rozhodně stojí za přečtení. Nechybí mu napětí, dynamicky utíkající děj, který Vás nenechá odpočinout a nutí Vás číst, dokud se nedostanete k poslednímu slovu.

Děj je postavený především na dialozích. Samozřejmě mu nechybí dovysvětlení v podobě myšlenkových pochodů postav, ale dialogy jsou to, co pomáhá příběhu udržet napětí a rychlý spád. Když se pak dostanete k závěru a odkryje se před Vámi zápletka, možná budete muset listovat zase na začátek, ale mohu garangovat, že Deaver Vás opravdu překvapí. Ani ne tak rozsahem jako dokonalou zápletkou a netradičním zpracováním.

Hodnocení: 95%

seznam

Za recenzní výtisk moc děkuji portálu PalmKnihy.cz

logopalmknihy-nahled

Informace o knize: napsal Jeffery Deaver ~ přeložil Dalibor Míček ~ vydalo nakladatelství DOMINO v roce 2015 ~ počet stran 360 ~ e-kniha ~ ISBN 978-80-7498-065-7

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s