Recenze

Když se dluhy vymknou kontrole, mohou být osudové…

Když se člověk zaplete s podivnými lidmi, se kterými není radno si zahrávat, musí počítat s následky… Některé mohou být bohužel osudové a v případě Joonyho Liljy to platí dvojnásob…

Olle Lönnaeus před čtenáře předkládá příběh, který je psychologickou sondou do hlavních postav. Řešení detektivního případu je tu opravdu jen velmi okrajově. To ale mu ale neubírá na významu nebo intenzitě. Síla emocí a psychologický náhled nejsou mezi severskými autory až tak obvyklé. Obzvlášť co se emocí týče. Ty jsou vesměs podávány velmi střízlivě a věcně. V případě Osudového dluhu je to přesně naopak.

Hlavní postavou příběhu je ztroskotaný detektiv. V podstatě další z řady postav, které si neumí poradit s vlastním životem a tak hledají únikovou cestu v závislosti. V tomto případě jde o gamblerství. Joona Lilja je co se pocitů týče přímo studnice emocí. Druhou hlavní postavou je vyšetřovatelka Eva Strömová, která příhodně tvoří Joonův protipól. Sama má ale svých problémů dost. Společně vytváří velmi zajímavý tým, který se pustí na vlastní pěst do vyšetřování zdánlivě nesouvisejících případů.

Zápletka je poněkud matoucí, protože velkou část příběhu tvoří vnitřní boje hlavních postav. Samotný kriminální čin, respektive jejich série, je zmiňována jakoby na okraj. Je to první detektivka, kde se vyšetřování posouvá do pozadí, ačkoliv je pro samotný příběh stěžejní. Samotný příběh je zajímavý, jen mu chybí potřebný spád. Čtenář téměř do poslední chvíle netuší, kam vlastně směřuje. Jednotlivé náznaky a indicie v příběhu jsou, jsou ale podávány velmi nahodile a tvoří zmatek.

Spíše než detektivka je to společenský román – o tom, jak snadné je sklouznout do problémů a těžká je cesta ven. Jaké dopady může mít špatné rozhodování a zaplétání se se špatnými lidmi. Do příběhu je přidána také problematika obchodu s lidmi, východní mafie a nedostatky při vyšetřování podivných úmrtí. Navenek působí poněkud nedotaženě, i když se jedná o dílo, které poodkrývá zajímavá témata.

Olle Lönnaus jako investigativní novinář zužitkovává vlastní zkušenosti nabyté z praxe. Příběh proto působí autenticky. Bohužel mu chybí potřebný spád a napětí, i když se zajímá o velmi důležitá (nejen) společenská témata.

Hodnocení: 80%

dluh

Za recenzní výtisk moc děkuji portálu Severské detektivky.

logo severske detektivky

Informace o knize: napsal Olle L’onnaeus ~ přeložila Petra Hesová ~ vydalo nakladatelství Brána ~ počet stran 363 ~ Pevná vazba s přebalem ~ ISBN 978-80-7243-783-2

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s