Recenze

Ostrov šedých mnichů skrývá mnohá tajemství…

Malý ostrov v severním moři… Dávná vražda, která nenašla svého viníka… A to je jen začátek… Ostrov šedých mnichů je důkazem, že nejen severští autoři jsou mistři svého oboru. Pokud Vás baví krimi bez příkras a odboček, pak zkuste lovit i v našich vodách.

Ze začátku čtení máte pocit, jako byste v rukou drželi knihu jednoho ze severských autorů. Strohé, jednoduché líčení složitých vztahů. Chvíli trvá, než se orientujete ve změti různých postav. Dalo by se říct klasická severská detektivka. Jenže opak je pravdou. Michaela Klevisová jasně ukazuje, že vytvořit správnou napínavou detektivku je možné i v Čechách, i když je děj přenesen do Dánska.

Severské země jsou známé tím, že co se citů a emocí týče, mírně konzervativní a uzavření. Autorka přesně vystihuje atmosféru místa. Malý ostrov, zdánlivě osamělý, kde všichni všechny znají a vidí si do talíře. Složité emoce jsou podávány postupně, bez příkras a s jistou dávkou stoicismu.

Zápletka je od začátku velmi zajímavá. Co se zdá jako předvídatelné a jasné se na dalších stránkách změní. Příběh je hlavně postaven na vnitřních pochodech jednotlivých postav. Od pubertálních výlevů až po zdrženlivé rozjímání starších. Tím vzniká široká paleta pocitů i jednání, která dělá příběh o to zajímavější.

Zajímavé je také samotné vyšetřování, kde je dánská policie postavena trochu „mimo záběr“. Indicie jsou vkládány nenápadně, podezřelý je každý. A vyústění přijde tak nějak samo, jakoby mimochodem. Ale k celkové atmosféře a vedení příběhu se hodí.

Celkově lze knihu hodnotit velmi kladně. Samotný příběh i vyústění zápletky je překvapivý. Autorka nenásilně spojuje atmosféru Dánska s Čechy a její styl je velmi čtivý. Pokud máte chuť na tak trochu severské krimi, nemusíte chodit příliš daleko. Michaela Klevisová je jasným důkazem, že i čeští autoři se severským autorům krimi směle vyrovnají.

Hodnocení: 80%

mnich

Za recenzní výtisk moc děkuji mediální společnosti Albatros Media a nakladatelství Motto.

ALBATROS_MEDIA_CMYK227e15336f3b7dac4e126aa30dba961e

Základní info o knize: Ostrov šedých mnichů ~ napsala Michaela Klevisová ~ vydalo nakladatelství Motto v roce 2015 ~ 371 stran ~ pevná vazba ~ ISBN 978-80-267-0396-9

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s