Recenze

Šach mat někdy přijde z jiné strany, než čekáme…

Rok 1972 představoval nejen v islandských dějinách velký historický mezník v rámci studené války, která probíhala nepřetržitě od konce 2. Světové války. V Rejkjavíku probíhá závěrečné utkání šachovým mistrů Bobbyho Fischera a Borise Spasského. Touto událostí žije celý svět. Ne tak vraždou sedmnáctiletého mladíka, který je nalezen v kině ubodán. Politika, mezinárodní vztahy, tíha spravedlnosti. Duel může začít…

Islandské detektivky jsou typicky severské, ale mají něco svého. Arnlandur Indriadason je toho krásnou ukázkou. Detektivní příběh je postaven především na dialozích. Občas působí až „otravně“, když na Vás stránky chrlí jednu otázku za druhou a odpovědi nedostanete žádné. Jistá dávka neosobnosti a city podávané na podnose bez příkras a jakýchkoliv přidaných emocí.

Duel je zajímavé dílo, které se odehrává v roce 1972. Kromě jasných narážek je ale v podstatě nadčasový. Nastiňuje pozadí studené války, kdy každý chybný krok mohl vést k dalšímu světovému boji. Kromě toho ale poukazuje na to, že i malý „problém“ musí najít své řešení, ať už by vedl k čemukoliv. Bezpráví nemůže zůstat nepotrestáno.

Dějová linie je trochu zmateně rozdělena na vzpomínky hlavního hrdiny Mariana Briema, který se vrací do dětství a hlavní dějovou linku, která se stává bludištěm tak trochu zmatených a prudkých otázek. V podstatě není jasná dějová souvztažnost. Nepůsobí rušivě, jen je těžko vstřebatelná.

Příběh sám o sobě je rozporuplný. Snaží se poukázat na důležitost maličkostí před „obřími“ nadnárodními problémy. Což  se mu daří, zároveň se v celkovém kontextu přece jen trochu utápí.

Hlavní hrdina je typický seveřan – uzavřený, tak trochu nedůvěřivý a to hlavní si pro čtenáře nechá až na závěr. Nemusíte se bát, že Vás připraví o nečekané rozuzlení. Není to vyloženě sympatický muž, ani jeho opak. Lepší obrázek si o něm uděláte možná při toulkách jeho vzpomínkami.

Celkově jde v případě Duelu o zdařilé severské dílo. Ač je zajímavě zpracované, nijak bohužel nevyniká. Ačkoliv zasazení do dobového kontextu knize přidává na zajímavosti.

Hodnocení: 65%

duel

logo severske detektivkyZa knihu k recenzi moc děkuji portálu Severské detektivky, kde
najdete nejen tuto recenzi, ale i mnoho zajímavého ze světa severského čtení – tipy ke čtení, novinky, co se chystá apod. 🙂

Info o knize:

napsal Arnaldur Indridason ~ přeložil František Ryčl ~ vydalo nakladatelství MOBA v roce 2015 ~ 312 stran ~ pevná vazba ~ ISBN 978-80-243-6716-3

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s