Recenze

STARÉHO PSA NOVÝM KOUSKŮM NENAUČÍŠ…

Víra je velmi silná záležitost. Chce to neochvějnou vůli a v některých případech také ochotu překročit pomyslnou hranici tam, kam je vstup zakázán. Změna režimu je milník, který je ne vždy přijat s povděkem a zasahuje do života lidí i dlouho poté. Detektiv s přezdívkou Havran se ocitá proti protivníkovi, který nezná slitování a zároveň se zamotává do vlastních problémů. Klasická severská detektivka okořeněná o prvky historie a drsnou zápletku, která nenechá své čtenáře na pochybách, že i Dánové psát rozhodně umí.

Dalo by se říct, že najít dobré téma, je už skoro zázrak. Když si vezmete, kolik autorů působí na poli severského krimi, je s podivem, že své čtenáře ještě nezahltili. Severští autoři ale umí jednu věc velmi dobře, a to velmi působivě podat svůj příběh s jistou dávkou neosobnosti a zároveň odrovnat čtenáře svou přímočarostí a chytlavou zápletkou s napínavým průběhem.

Krefeld v tomto ohledu není výjimkou. Vsadil na prolínání dvou dějových linek, které se v jednom bodě musí zákonitě protnout, na tom není nic tak světoborného. Sázka na správného koně se ale projevuje ve výběru dějinného období. A to zvládl bravurně.

Komunistická minulost evropských zemí je svázána s velkým utrpením a absolutní nesvobodou, ať už se na ni podíváme z jakéhokoliv hlediska. Autor nastínil konec tohoto režimu v Berlíně a pokud jste milovníky historie, pak zasáhne i vás. Výborně navodil atmosféru nesvobodné poloviny Německa – strach a touhu svobodě, a absolutní víru v systém na straně druhé.

Hlavní hrdina je vcelku sympatický bývalý policista, který má pár vlastních strašidel pod postelí, umí se ale k věci postavit čelem a jeho chování je přímočaré a adekvátní. Jako takový nevybočuje z „pravidel“ – má svá vlastní strašidla, je to tak trochu rozporuplná osobnost, ale zároveň má v sobě něco, čím upoutá.

Co je na knize velmi hodnotné, je to, co najdete mezi řádky. A příběh sám o sobě má opravdu co říct. říct.

Hodnocení: 80%

Za recenzní výtisk moc děkuji portálu

Severské detektivky.

logo severske detektivky

Info o knize:

Napsal Michael Katz Krefeld ~ přeložila Markéta Kliková ~ vydalo nakladatelství Paseka v září 2015 ~ 365 stran ~ pevná vazba s přebalem ~ ISBN 978-80-7432-592- 2

Advertisement

1 komentář: „STARÉHO PSA NOVÝM KOUSKŮM NENAUČÍŠ…“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s