Recenze

Hrdý Budžes vyrostl a vyzrál…

Z malé holčičky se stává velká slečna a to s sebou přináší první lásku i vyzrálejší vnímání reality a dění kolem sebe. Humor neubírá na síle, naopak je břitší a smíchaný s notnou dávkou zklamání z poznání… Oněgin byl rusák jako pokračování bestseleru Hrdý Budžes dozrál a baví stále skvěle.

titulek

Kombinace ironického humoru a hlasu Báry Hrzánové je téměř vždy sázkou na jistotu. Jako malá Hanička byla roztomilá, jako dospívající slečna je přidrzlá, emočně rozháraná, ale stejně svá jako tomu bylo dřív.

Tlustá už nejsem, ale blbá jsem pořád stejně…

Oněgin byl rusák je plný postupného rozčarování. Dětská naivita se mění v pubertální vzdor a tím se i vývíjí vlastní názor – na věci, které se dějí v přímé blízkosti i ty, proti kterým by ráda bojovala, leč nemůže. Dobovou náladu výborně doprovází hudební podkres. I v prvním díle měl člověk pocit, že navozuje tu správnou atmosféru. V tomto dílu je celkové zpracování ještě lepší. Umožňuje posluchači vrátit se do doby, kdy nic nebylo řečeno jen tak mimochodem a kdy i malá neplecha nebo truc pomáhaly v boji proti režimu.

Ačkoliv stejně jako v minulém díle neřeší zásadní problémy, posluchačská základna je opravdu široká. Právě vzhledem k tomu, že podává obraz tehdejší doby z pohledu dospívající slečny, se může líbit jak těm, kteří dobu zažili a zavzpomínají si tak na staré časy, tak i mladším ročníkům, kterých se tato doba sice nedotkla, ale představu by o ní mít měli.

První láska, srážka s dospělostí a utváření vlastní identity – to vše společně s milým komentářem Barbory Hrzánové jsou dvě a půl hodiny humoru, ke kterému se rádi vrátíte. Děj nekulhá, ani se zbytečně nenatahuje. Prostě vám jen ukáže, jak se žilo v 80. letech.

hodnoceniHodnocení: 80%

 

Za recenzní audioknihu moc děkuji portálu Audioteka.cz.

audioteka_logo

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s