Recenze

Pouze pro VIP – tam se vám ale chtít nebude…

Být mezi smetánkou musí být zážitek… Spousta dobrého a drahého jídla, značkové pití. To bych chtěl zkusit kdekdo… Pokud byste ale narazili na tento VIP „salonek“, držte se od něho co nejdál. Možná že pod svícnem je největší tma… Střet tří světů, který zamotá hlavu nejen hrdinům v knize, ale i čtenářům. 

RECENZe

Pouze pro VIP je vcelku obstojnou realizací pojmu prázdná skořápka, která je dovedena k dokonalosti v podobě velmi zkaženého vnitřku. Spojení spořádané advokátky s právě propuštěným kriminálníkem je  zajímavou volbou. V jiných případech jde spíše o nenapravitelné zlobivé hochy v policejní uniformě. Dva téměř dokonalé protiklady, které se snaží vyřešit podivný případ zmizení zbohatlického synka. Každý z jiného světa, sociální sféry i životních zkušeností. Jak tohle může fungovat.

vip2.jpg

Kromě hlavních postav je v příběhu mnoho dalších, které pomalu dotváří celek – tahají za vlastní nitky, které postupně spletou obří klubko celého příběhu. Děj utíká optimálně. Nenudí. Zápletka je zajímavá.

Co trochu narušuje děj, jsou anglické průpovídky. Nejsem si úplně jistá, jestli se běžně v rozhovorech používají (myšleno jinde než v anglicky mluvících zemích), tady působí nepatřičně. Jako by se autor snažil, aby jeho postavy byly dost cool.

Stejně jako v jiných knihách tu najdete sociální problémy i jedno velké téma, které je v tomto případě podáno vkusně, i když přímo, jak už je u severských autorů typické. Prostředí zlaté mládeže, vězení, mafie… Názor si můžete udělat vlastní. Nic nepodsouvá, jen předkládá příběh.

Sečteno a podtrženo, Pouze pro VIP není špatná kniha. Možná nedosahuje kvalit jiných severských autorů, ale je to čtivá kniha, která neurazí, neodradí a není nutnou ztrátou času.

70

Za recenzní výtisk moc děkuji portálu Severské detektivky, který informuje o všem, co se v severském světě detektivních příběhů děje. Tam také najdete tuto recenzi.

logo severske detektivky

 Jens Lapidus ~ Pouze pro VIP ~ přeložil Martin Severýn ~ vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2015 ~ 509 stran ~ ISBN 978-80-7473-379-6

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s