Recenze

Když máte druhý pokus…

Když je vám 75 let, cítíte celý svůj život na bedrech a možná litujete toho, co jste nikdy nezkusili. Co kdyby tu ale byla šance se vrátit. Byť jen na chvíli? Ellie Jerome se to podařilo a tak máme příběh, který je nejen příjemným oddechovým čtením, ale zároveň zajímavým poučením.

RECENZe

Těžko si představit život za nějakých 45 let… Co všechno mě bude bolet, čeho všeho budu litovat. A jestli budu přemýšlet, co jsem teď ve svých letech nezvládla nebo udělala špatně. Ellie Jerome právě slaví své 75. narozeniny a bilancuje. Její vnučka Lucy je teď v tom nejlepším věku, kdyby se tak mohla vrátit… Panečku, to by bylo všechno jinak…

…Takže pokud mi je pětasedmdesát a nabyla jsem oné moudrosti, jak to, že nedokážu vyléčit rakovinu? Pokud jsem tak chytrá, proč mi nikdo nevěří, že bych mohla nějakým způsobem zasáhnout a spasit svět od jeho úplného konce? …

Dlouho se mi do rukou nedostala milejší kniha. Naprosto trefně vystihuje bolístky stárnoucí dámy, která tolik touží po tom být mladá, že nepohrdne ani plastickými operacemi.

Co je na ní příjemné a sympatické, je to, že neztrácí smysl pro humor a i když je lítostivá a stěžuje si, není to otravné. Stejně tak jako její vyprávění, je postava Ellie živá a veselá a rozhodně byste ji chtěli za svou vlastní babičku.20160223_15340729_1

Samotná pointa je ale jinde, než v tom, že „mladá můžeš být jen dvakrát“. Ačkoliv je to hlavní dějová linka, podstata je ukryta mezi řádky. A najdete ji velmi snadno. Není možná tak očividná, jak by se mohla zdát, ale dojdete k ní stejně.

Čilé vyprávění o nenadálém daru je obohaceno o pohledy dalších dvou hrdinek, které nemohou být od Ellie více odlišné. Ale snad právě díky tomu jsou přese všechna proti sympatické a dělají Ellie takovou, jaká je.

Jazyk je velmi jednoduchý. Hlavní hrdinka sděluje své postřehy v první osobě a často s vámi vede dialog (její dobré rady je radno si někam poznamenat do budoucna :)). Děj nekolísá, i když je vnitřní mluva Ellie často jedna nekončící věta, kdy se vrací stále ke stejné myšlence. Tím je ale příběh o to víc autentičtější.

Autorka se trefila do černého. Pobaví a zároveň moudře poradí, jak nebrat svůj život tak moc vážně a že věk je jen číslo (v případě Ellie určitě).

Za mě velmi milá oddechová kniha, která pobavila a prozářila šeď lednových aprílových dnů.

80

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Motto a mediální společnosti Albatros média.

227e15336f3b7dac4e126aa30dba961eALBATROS_MEDIA_CMYK

Adena Halpern ~ Mladá můžeš být jen dvakrát ~ z anglického originálu 29 přeložila Andrea Felcmanová ~ Vydalo nakladatelství Motto v roce 2015 ~ 265 stran ~ ISBN 978-80-267-0487-4

Advertisement

2 komentáře: „Když máte druhý pokus…“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s