Recenze

Když magie starých časů ožívá…

Když se ve světě teoretické magie objeví skutečná kouzla, nastane pozdvižení… Dva gentlemani, dvě cesty, dva názory… A přece je něco spojuje… Výborně napsaný příběh, který by sice mohl být o něco kratší, ale má svůj svět i svou atmosféru a především britský humor, který nerezaví…

RECENZe

Fantasy literatura je v našem čtenářském světe plně zakotvená. V současné době jde především o fantasy literaturu pro mladou generaci, která pojednává o katastrofických postapokalyptických světech, kde hrdinové bojují za svobodu a přežití. S tou se roztrhl pytel.

Je tak vcelku osvěžující zjištění, že je na scéně také žánrově odlišnější literatura, která je z trochu jiného soudku a také umí oslovit širokou škálu čtenářů. Ačkoliv je otázkou, zda jsou mladší čtenáři schopni úplně pochopit a vstřebat tak zeširoka pojatý a rozevlátý příběh a všechny jeho náznaky a podobenství.strange_norrell2

Anglie plná gentlemanů pod tíhou dávno vyhaslé středověké magie krále Havrana – kdo by se k ní nechtěl vrátit? Jenže to není tak jednoduché, když se všude jen sdružují teoretičtí mágové… Kde je praxe? Kde jsou kouzla? Velmi pěkně napsaná fantasy, která tak trochu snoubí kouzlo Terryho Pratchetta s břitkým humorem a vlastní osobitostí – to jsou dvě velké přednosti, které udržují čtenáře.

Susanna Clark vytvořila do detailu propracovaný svět, který spojuje Británii 19. století se světem elfů, magických artefaktů a kouzel. Suchý britský humor a propracovaná imaginace působí přesvědčivě a příběh před očima čtenáře dokonale ožívá. Zajímavý je i výběr a propojení pohledů jednotlivých postav. Charakterové vlastnosti lze vnímat skrze jejich činy, a někdy je nutné číst mezi řádky.

Zpracování knihy je také velmi zdařilé, kresby výborně dotvářejí atmosféru. Styl autorky je zdobný, velmi popisný a odpovídá dobovému zaměření příběhu. Čtenář má opravdu pocit, že se ocitl v 19. století. Co je bohužel mírně ubíjející je rozsah a někdy velmi obšírně pojaté poznámky pod čarou. Dočíst knihu je přímo výzva.

Celkově lze říci, že jde o velmi pěkně sepsanou magickou alegorii napasovanou na tradiční a trochu strnulé chování Britů.

„Může kouzelník pomocí magie zabít?“ zeptal se Strangea Lord Wellington. Strange se zamračil. Otázka mu zjevně nebyla příjemná.
„Předpokládám, že kouzelník by to dokázal,“ připustil, „ale gentleman by nemohl.“

Příběh Jonathana Strange a pana Norrella vyšel v říjnu 2015 již podruhé a s novou seriálovou obálkou v nakladatelství OMEGA.

hodnoceni_75

Za příležitost recenzovat knihu Jonathan Strange & pan Norrell moc děkuji knihkupectví Knihy Dobrovský.

Sussanna Clarková ~ z anlického originálu přeložil Viktor Janiš ~ vydalo nakladatelství OMEGA v roce 2015 ~ 2. vyd. ~ 968 stran ~ ISBN 978-80-7390-283-4

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s