Recenze

Firewall – zboříte tu zeď?


Nadčasová severská krimi, která čtenáře doslova pohltí. V případě Firewallu se Henning Mankell trefil do černého. Problematika bezpečnosti a technologických hrozeb propletená se sociálními problémy – napětí, síla příběhu a stárnoucí policista, který bilancuje. Napětí, síla příběhu, emoce. Firewall možná zboří vaše zdi…

recenze_jaro

Henning Mankell a komisař Wallander jsou tak trochu sázka na jistotu. Mírně melancholický policista, který je znaven nejen svým životem, ale i okolím, podává  jako vždy mistrovský výkon. Mankellovo hlavní poznávací znamení – propracované a do detailu popsané vyšetřování spojené se sociálním problémem nás tentokrát zavede do světa IT technologií.

Ač byl originál poprvé vydán v roce 1998, je tato tematika stále aktuální, ne-li ještě aktuálnější než tehdy. Něco, co si sami příliš nepřipouštíme nebo o tom ani nevíme a přitom je hranice mezi bezpečím a nebezpečím čím dál tenčí.

Příběh je dynamický, napětí i indicie jsou dávkovány postupně.recenze_firewall2 Zápletka je v případě Firewallu rozdělena do několika nitek, které se dokonale propojí. Autor si pohrává i s prvky náhody. Sociální podtext, soutěžení a síla vlastního ega jsou pak kořením, které dodává knize na čtivosti. Stárnoucí komisař, který bojuje se systémem, kolegy i společností propadající se do ztracena.

Hlavní postava je smrtelník – nehraje si na superhrdinu a vystupuje jako „jeden z davu“. Tentokrát možná víc pouští uzdu svým emocím a melancholii, ale pořád je to starý známý Wallander, který patří mezi oblíbence.

Někomu může přijít zápletka překombinovaná. Na druhou stranu je ale lehce uvěřitelná. Možná ani tak nejde o zápletku jako takovou, ale o varování, co by se mohlo stát.

Pro všechny milovníky série s komisařem Wallanderem je Firewall povinností. Pokud jste předtím žádnou knihu z této série nečetli, pozor na spoilery. Moc jich tam sice není, ale přece. 🙂

80

Za recenzní výtisk moc děkuji portálu Severské detektivky, kde najdete spoustu zajímavostí ze světa severského krimi i tuto recenzi.

Henning Mankell ze švédského originálu Brandvägg přeložila Helena Stiessová vydalo nakladatelství HOST v roce 2016 544 stran ISBN 978-80-7491-560-4

Advertisement

2 komentáře: „Firewall – zboříte tu zeď?“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s