Recenze

Makronka nebo osolený burák?

Skvěle napsaný příběh o detroitské Popelce, která se snaží dospět v prostředí New Orleans, kde vládne mafie, zdi mají oči a uši a prostituce je hnacím motorem ekonomie. Autorka namíchala jiskřivý pohár plný chutí a barev. Takhle nějak si představím zmrzlinový pohár, který možná vypadá jako každý druhý, ale chutná božsky. 

recenze_jaro

Málokdy člověk trefí na knihu, o které neví vůbec nic a chytne ho od první stránky. A tak čte a čte, až je úplně pohlcen dějem i atmosférou a má pocit, jako by tam byl… Znáte to? Tak přesně takhle jsem se cítila já při čtení Potrhaných křídel.

Moje matka je prostitutka. Ale žádná špinavá pouliční štětka. Je dost hezká, mluví docela vybraně a pěkně se obléká. Ale spí za peníze nebo za dárky s muži, takže je prostitutka, aspoň podle slovníku.

Josie Morainová, dcera luxusní prostitutky, touží po něčem víc, než jen po uklízení vykřičeného domu a míchání Martini. Vysoká škola pěkně daleko od matky, která jí otevře dveře do lepšího života – to nezní špatně. Z malé dívenky, která je chytřejší než její vrstevníci, se stává dospívající slečna, která chce od života víc. Tak trochu Popelka, tak trochu neobroušený diamant, který v sobě ukrývá potenciál.recenze_kridla2

Příběh Josie je chytlavý od první věty. Překvapí vás svou přímočarostí a osobitostí. Má atmosféru, která vás vtáhne a nepustí. A přitom tam nenajdete žádné zdlouhavé popisy New Orleans.

Josie je typ silné mladé hrdinky, která vás díky bohu neotráví. Je napůl dítě a napůl dospělá. Působí roztomile a neohroženě zároveň. Pustí vás do svých pochyb a vzplanutí a budete její kamarádkou/kamarádem. Je ten typ hlavní postavy, který vám nejenže nevadí, ale budete jí fandit.

Styl autorky odpovídá hlavní hrdinčině charakterové výbavě. Nevkládá jí do úst podivnosti, působí přirozeně. Další postavy, které do děje zasahují, jsou na tom podobně. Ukazují se ve své celistvosti, kde nikdo není černobílý a perfektně příběh dokreslují.

Za mě jednoznačně skvělá kniha, která sedla. Čte se lehce, místy pobaví, místy rozesmutní. Je emočně vyvážená a velmi dobře napsaná.

hodnoceni90

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství CooBoo a společnosti Albatros média.

 

Ruta Sepetys ~ Potrhaná křídla ~ Z anglického originálu Out Of the Easy přeložil Petr Eliáš ~ Vydalo nakladatelství CooBoo v roce 2014 ~ 292 stran ~ ISBN 978-80-7447-459-0

Advertisement

1 komentář: „Makronka nebo osolený burák?“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s