Recenze

Až dojdeme k poslednímu verši…

Severského autora poznáte hned – strohé vyjadřování, emoce žádné a přitom jich je celý pytel a zápletka, která svou brutalitou a promyšleností vyráží dech. Románová prvotina Fredrika T. Olssona je výjimkou potvrzující pravidlo. Strhující děj, nervy drásající emoce a příběh, po kterém by mohl skočit i Hollywood. A to chtěl být původně herec…

V Amsterdamu zmizí mladá lingvistka Janine, v Berlíně zemře podivný bezdomovec a ve Stockholmu se ztratí neúspěšný sebevrah William. Zdá se, že to nemá žádnou souvislost. Avšak dojem klame. A jak moc ošklivě, to se dozví mnohem později.

Když se pak William, zároveň bývalý vojenský špion a machr přes šifrování, objeví ve starobylém zámku, tuší, že to nebude jen tak. Informace veskrze žádné a úkol tak složitý, že se mu dá jen těžko věřit. Neúprosně je tlačí čas. A co se stane, až dojde? Postupně vyplývá na povrch hrůzné tajemství, s kterým se marně bojuje již několik desetiletí.

Na zmizelé nešťastníky však nikdo nezapomněl a jejich blízcí se za každou cenu snaží zjistit, co se s nimi stalo a jak je najít. Že to nebude snadný úkol, zjistí ve chvíli, kdy je na každém kroku sleduje černé Audi. A to je teprve začátek. Nikdo nic neví, vše vypadá věrohodně a strach se rozsévá do každé jejich buňky. O to větší je ale jejich odhodlání přijít tomu na kloub. Několik dějových linek se nakonec protne a sled náhodných i pečlivě naplánovaných událostí převrátí život vzhůru nohama nejednomu z nich. A kdyby jen jim.

Několika vrstevnatý příběh, který vezme dech každému, kdo mu to dovolí. A věřte, že dovolíte. Od první stránky vás chytne a nepustí. Skvěle dávkované napětí, perfektně rozehrané dějové linky, které se postupně propojují a ukazují zápletku v celé své děsivé kráse.

Autor mě překvapil především stylem, který se liší od “klasického” severského psaní. Je tak nabité emocemi a dojmy, až jsem se musela ujistit, že opravdu čtu román Seveřana. Způsob, jakým na čtenáře hrne informace, je naprosto dokonalý. Nenechá vás vydechnout. A i když máte dojem, že víc už nesnesete, věřte, že vás dorazí.  Jeho styl je lehký, bez zbytečné slovní vaty. Zároveň ale nevynechává ty detaily, které dotváří atmosféru míst i samotného příběhu. Pohrál si také s jednotlivými postavami. Do hloubky propracované charaktery se vyvíjejí přímo před očima. Moc toho nenamluví, a přece řeknou mnoho.

Kniha má sice kriminální zápletku, je ale upozaděna mnohem naléhavějším otázkám, které jsou zásadní a nadčasové. Perfektně je tu vyzdvižena otázka svědomí a vlastního uvědomění. Rozdělení na kladné a záporné hrdiny v tomto případě neexistuje. Jejich krása pro čtenáře tkví v tom, že jsou dokonale nepředvídatelní. Možná nakonec zjistíte, že rozumíte všem najednou.

Konec řetězce je perfektním zpestřením severských detektivních vod, které v sobě dokázalo skloubit vše, co si čtenář dokáže představit pod napínavým příběhem s dobře rozehranými dějovými linkami. Je možná trochu vyhnaný do krajnosti, ale od skvělého příběhu to ani nečekám. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a to mluví za vše.

Ačkoliv jde o autorovu prvotinu, neotřelý námět a hrátky s časovou sousledností vás nenechají na pochybách, že opravdu ví, o čem píše. Aby ne – jako uznávaný autor filmových a televizních scénářů má perfektní průpravu. Doufejme tedy, že to nebude jeho poslední literární počin a budeme se moci těšit na další.

hodnoceni90

Za recenzní výtisk moc děkuji Knihkupectví NEOLUXOR.

 Neoluxor.jpg

Fredrik T. Olsson ~ Konec řetězce ~ Ze švédského originálu přeložila Jana Thompsen ~ Vydalo nakladatelství Kniha Zlín v květnu 2016 ~ 578 stran ~ ISBN 978-80-7473-224-9

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s