Recenze

Zavítejte s podivnými dětmi do Knihovny duší…

Levitace, neviditelnost, útoky včel, oheň… Připadá vám to povědomé? Možná jsou superschopnosti nějakých hrdinů z komiksů… Ale všichni fanoušci Ransoma Riggse vědí, že jde o partičku podivných dětí, které zažívají jedno dobrodružství za druhým. První díl se už dočkal filmového zpracování, které se do českých kin dostane 29. září tohoto roku. Ale čtenářští fanoušci teď zajásali nad Knihovnou duší. Odkrývá poslední dobružství a velké finále…

recenze_jaro

Pokud vám první dva díly trilogie s podivnými dětmi neunikla, tušíte, že ani poslední díl nebude žádná nuda. Knihovna duší začíná přesně tam, kde jsme děti opustili v díle druhém – v londýnské podzemce, kde se to netvory a stvůrami jen hemží a naši přátelé se nedobrovolně rozdělili. Ransom Riggs si tak připravil perfektní živnou půdu pro závěrečný díl.

recenze_deti5Jakob s Emmou a psem Addisonem se chystají na nebezpečnou a ne zrovna optimisticky vyhlížející záchrannou misi a cestou je nečeká opravdu nic pěkného. Napětí graduje, emoce jsou stále silnější a zvědavost, jak to celé dopadne, stále roste. Stejně tak roste i Riggsův smysl pro zajímavé zápletky a emotivní situace, kterých je Knihovna duší plná. Gradující napětí a také beznaděj dětí vás přikove ke čtení stejně jako mě. Čím víc se jim zkracoval čas, tím rychleji jsem četla a fandila jim, aby vše dobře dopadlo.

Na podivných dětech je unikátní nejen to, že jsou to děti se schopnostmi, ale jejich povahové rysy a způsob jednání. Riggs totiž nezapomněl na to, že jsou to sice děti, ale již nekolik staletí, takže je jejich dětství tak trochu nadsázka. Perfektně je zpracované dějiště příběhu. Válkou zdrancovaný Londýn a stísněná atmosféra působí, jako byste tam opravdu byli. Sem tam proložený vtip a nadsázka jsou už jen třišničkou na dortu.

recenze_deti4

Knihovna duší mi přišla jako perfektní zakončení trilogie. Ačkoliv se zápletka zdála od začátku jasná, k jejímu rozluštění vedlo spoustu cestiček. Všechny události do sebe krásně zapadaly a konec byl, přes všechna očekávání, překvapivý. Líbila se mi i otázka svědomí a cti, kterou Riggs postupně propracovává, stejně jako zodpovědnost za každého, kdo vám vstoupí do života.

recenze_deti2Nemohu nezmínit také zpracování knihy, které je stejně jako v předchozích případech doplněno autentickými fotografiemi podivných. Perfektně dotváří atmosféru tajemna a fantastična. Riggs je sbíral celá léta na nejrůznějších místech od nejrůznějších lidí. Jako pravý knihomol a milovnice fotografií si jich cením o to víc.

Musím uznat, že se mi s podivnými dětmi těžko loučilo, jejich příběh si mě získal. A o to víc jsem zvědavá, jak se povede filmové zpracování. Knihovna duší je skvělá umírněná fantasy s nádechem duchařiny, která osloví mladší i dospělé čtenáře.

recenze_deti3

Ze Sirotčince slečny Peregrinové se podíváte do Podivného města, kde narazíte na Knihovnu duší. 🙂

hodnoceni90

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství JOTA, kde také najdete tuto recenzi.

logo

Ransom Riggs ~ Knihovna duší ~ Z anglického originálu Library of Souls přeložila Bronislava Grygová ~ Vydalo nakladatelství JOTA v roce 2016 ~ 493 stran ~ vazba pevná s přebalem ~ ISBN 978-80-7462-933-4

Advertisement

2 komentáře: „Zavítejte s podivnými dětmi do Knihovny duší…“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s