Recenze

Jeden plus jedna je…

Chaotická Jess by za své dvě děti i dýchala, kdyby mohla, ale vzduch nezaplatí ani složenky ani šrámy na synově duši. Když jí do dlaně spadne pár tisíc liber, není divu, že vezme příležitost za pačesy. Jenomže pořád je to krádež… A co se stane, až to majitel peněz zjistí… Vydrží Jess její optimismus a přesvědčení, že když se člověk správně chová, budou se tak chovat i ostatní?

Svět v podstatě není zlý, jen lidé, kteří po něm chodí, mnohdy ztrpčují život ostatním. Své o tom ví i Nicky. Nikam nepatří, jeho táta stojí za prd a všichni si myslí, že je exot (přinejmenším).

Ani Tanzie to nemá jednoduché. Je tak trochu matematický génius. Má bráchu, velkého neohrabaného psa a mámu, kterou vidí jen, když jde spát. Moc by chtěla do školy, kde se hodně naučí, jenomže si umí spočítat, že dostat se tam je šance jedna ku milionu.

Oba mají společného jmenovatele, mladičkou Jess, která se snaží seč může, aby ty dva dobře vychovala a poskytla jim bezpečí. Uklízí domy a po večerech obsluhuje v hospodě. Když pomáhá jednomu boháči dostat se v pořádku domů, vypadne mu z kapsy balíček bankovek. Pro něj nepodstatná částka, pro Jess propustka z katastrofy. Jenomže ani dobrý úmysl bohužel neomlouvá. Aby vše napravila, a celá její rodina získala možnost začít lepší život, pouští se do výpravy přes Británii, aby mohla maličká Tanzie ukázat, co v ní opravdu je. Jenže jejich cesta skončí na druhé křižovatce… I když… Možná ne…recenze_jeden1.jpg

Jojo Moyesová je spisovatelka, která umí chytit za srdce. Někdy to déle trvá, ale výsledek je vždycky stejný. Jeden plus jedna není výjimkou. Není to klasická červená knihovna, kde by hlavní hrdinka vzdychala nad mužem svých snů a osud jí nepřál. Naopak. Jess je houževnatá, sympatická a budete jí fandit. Stejně jako Nickymu a Tanzie, to ani jinak nejde. Moyesová vsadila dobře i na druhou kartu – příběh je totiž podáván očima všech hlavních hrdinů a tím ho posunula ještě o kousek dál.

Kniha má vše, co si čtenář může přát – notnou dávku nejrůznějších emocí, zajímavý děj, který má mírný spád, ale nejde ani tak o cíl, jako o samotnou cestu, která k němu vede. Mile vtipný silný příběh neřeší jen různé podoby lásky, ale také různé sociální problémy, které se dějí kolem nás. Neutluče čtenáře romantikou, ale příjemně naladí.

Vedle Nicholase Sparkse je Moyesová právem řazena mezi světové bestsellery. Působí svěže a i když se mohou zdát příběhy jako klišé, zatím jsem vždycky měla pocit, že to „prostě sedlo“. Tak nějak pohladí, když je to třeba a pomohou reflektovat.

Pokud jste byli v kině na zfilmovaném příběhu Než jsem tě poznala, ale pořád váháte, jestli má nebo nemá cenu si od autorky taky něco přečíst, tak s chutí do toho.

hodnoceni90

 Za recenzní výtisk moc děkuji knižnímu supermarketu Arara.cz

Jojo Moyesová ~ Jeden plus jedna ~ z anglického originálu One plus one přeložila Tamara Chovanová ~ Vydalo nakladatelství Ikar v edici Světový bestseller v červnu 2016. ~ 344 stran ~ ISBN 978-80-249-3158-6

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s