Recenze

Jako hra kočky s myší…

Jsou knihy, které by se neměly číst večer těsně před spaním. A Výkupné pro krále je přesně jednou z nich. Napínavá detektivka s prvky hororu je tak děsivě realistická i vyhnaná ad absurdum, že čtenář trochu trpí už jen tím, že má bujnou fantazii. Příběh je ale skvělý a čtvrtý díl série s komisařkou Katie Maguirovou od Grahama Mastertona vás přesvědčí, že spojení detektivky a hororu může být to pravé.

Když začínáte první kapitolu, která začíná svatbou, říkáte si, co jste to zase otevřeli za knížku a jste zvědaví, kdy se její děj rozjede. Hned vzápětí vás ale dostane scéna, kdy se při krájení svatebního dortu objeví lidská hlava. V tu chvíli měníte názor a v napětí čekáte, co bude dál a dáváte sázky na to, jestli se objeví ještě něco horšího, nebo jste právě dosáhli vrcholného kousku.

Tím ale samozřejmě všechno teprve začíná. Není to totiž jediný hrůzný nález, který policie objeví. Vynoří se podivná skupina vyděračů, kteří nemají hranice ani brzdu a policii brzy přesvědčí, že pokud nebudou hrát podle jejich pravidel, přijdou k újmě nejen jejich rukojmí. Komisařka Maguirová je ale odhodlaná se jim vzepřít a postavit je před spravedlnost. Těžko se jí ale pracuje, když zjistí, že jí někdo z policejního sboru háže klacky pod nohy.

Výkupné pro krále je smršť. Detektivní příběh z prostředí irské mafie okořeněný velkou dávkou hororu je víceméně geniální. Napětí, surovost a představa chlístající krve všude kolem všude je možná úsměvná, na druhou stranu – pokud máte bujnější fantazii – děsivá a tak trochu nechutná. Celkově ale působí skvěle. Nenudí, plynule graduje a zápletka je perfektním zakončením.

Pokud v detektivce vystupuje žena jako hlavní hrdinka, je to silná sebejistá žena, která vás nenechá na pochybách, že si poradí s každým zlem, které ji potká. Katie je kromě toho také citlivá duše, která se nebojí přiznat, že je jí do pláče nebo si není jistá svými rozhodnutími. Ví ale, že v mužském světě těžko obstojí. A proto ukazuje svou pevnou vůli a přesvědčení. Je sympatická, po všech rovinách. A rozhodně má můj obdiv (nezvládla bych ani tu hlavu v dortu).

Graham Masterton už třikrát předvedl, jak skvělým vypravěčem je. Skloubení s hororovými prvky je příjemné ozvláštnění krimi žánru. Tematika mocenských snah, elit  a mafiánských gangů je zajímavá. Autor v příběhu používá několik linek, takže má čtenář možnost posoudit děj z několika stran. Zároveň ale nikdy neprozradí nic dřív, než se k tomu v ději sám dostane.

80

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství

logo_bezpatkove_450x150

Napsal Graham Masterton ~ Z anglického originálu Taken to dead přeložila Radka Klimčíková ~ Vydalo nakladatelství HOST v roce 2017 ~ 464 stran ~ ISBN 978-80-7491-571-0

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s