Recenze

Když nejste superhrdina, máte vůbec život?

Znáte všechny ty fantasy, kde hlavní hrdina/hrdinka objeví své skryté schopnosti a rázem se mu změní celý život? Bojuje s příšerami, mění svět a ať už je outsider nebo superoblíbenec, všichni mu prostě závidí. No ono to tak super být možná ani nemusí… A napadlo vás někdy, jak je to s těmi, kteří žádné super schopnosti nemají? Možná to také nemají až tak jednoduché. A prostě si tu jen tak žijí…

Být superhrdinou je asi fajn. Málokdo si ale uvědomuje, že tahle nálepka potom určuje naprosto všechno. Naopak být obyčejný – to je jako byste vlastně nežili. Mikey je jedním z nich. Ničím nevyniká, není hipster a neřeší světové katastrofy. A přitom má svých problémů dost. Někdy je prostě důležitější holku pozvat na rande, než se starat o to, co bude, až se zničí svět (a že jsou ty náznaky opravdu jednoznačné). Stejně jako není čas na to řešit, že všechny kočky v okolí (především ty čtyřnohé) uctívají jeho nejlepšího kamaráda.

A tak se na pozadí pádu světa odehrávají opravdová lidská dramata. Bez nadsázky a jakékoliv ironie. Protože život středoškoláka je tak trochu drama a před apokalypsou stojíte neustále. Mikey i jeho přátelé a rodina jsou vystavováni tlaku, vlastním hranicím a strachu ve všech podobách.

Dospívání je těžký proces. Většinou vidíme jen to, že můžeme dělat spoustu věcí, které jsme předtím možná nemohli. Ale mnohdy se zapomíná na to, jaká zodpovědnost a rozhodnost se s dospělostí váže. Na druhou stranu se s tím pojí i strach vystoupit z bezpečné bubliny a hledat něco nového.

Patrik Ness je autor, který umí podat i tak „obyčejnou věc“ jako dospívání způsobem, který čtenáře baví. Dokáže perfektně vyjádřit nejistotu, zábrany a všechny další pocity, které hýbají světem teenagera. Super mi přišlo i zasazení děje do kontextu. Když se oprostíte všech sci-fi okolností, jde o mile zpracovaný námět, který pobaví a zpříjemní nejedno odpoledne.

80

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství 

79811_logoslovart

Napsal Patrick Ness ~ Z anglického originálu  The Rest of Us Just Live Here přeložili Jan Březovský a Tereza Nuckollsová ~ Vydalo nakladatelství Slovart v roce 2016 ~ 304 stran ~ ISBN 978-80-7529-251-3

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s